Operacje plastyczne – jak wybrać najlepszego chirurga plastycznego?

Operacje plastyczne – jak wybrać najlepszego chirurga?

Podjęcie decyzji o poddaniu się operacji plastycznej powinno zawsze być poprzedzone dokładną analizą. Nie można takiej decyzji podejmować w sposób pochopny i impulsywny, bowiem jej skutki możemy odczuwać nawet przez  całe życie. Aby ułatwić tą decyzję zebraliśmy najważniejsze elementy, które naszym zdaniem, trzeba przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Czy w ogóle jest nam potrzebna operacja plastyczna?

1. W pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie się zastanowić i szczerze odpowiedzieć na pytanie  czy rzeczywiście operacja plastyczna jest nam  na prawdę potrzebna, czy nie jest to jedynie impuls chwili.

Niezwykle często chcemy się  poddać operacji plastycznej  ze względu na własne przeświadczenie o pewnych ułomnościach czy niedoskonałościach w naszym wyglądzie.  Musimy jednak mieć świadomość że nikt z nas nie jest doskonały. Media  bombardują nas codziennie setkami materiałów prezentującymi gwiazdy filmowe czy innych celebrytów, których wygląd staje się dla nas wzorem do naśladowania. Trzeba pamiętać jednak , że każda z tych osób pozując do zdjęć czy występując w filmach lub telewizji jest do tego specjalnie przygotowywana przez grono najlepszych wizażystów, charakteryzatorów,  kosmetyczek czy stylistów. W rzeczywistości większość z tych gwiazd przyłapanych przez paparazzi bez makijażu, w codziennych sytuacjach wygląda bardzo przeciętnie, lub nawet niekorzystnie.

Oczywiście że bardzo wiele z tych  gwiazd decyduje się nie tylko na jedną, ale na cała serie operacji plastycznych. Trzeba jednak pamiętać że nienaganna figura i uroda to jeden z najważniejszych  atrybutów w ich pracy zawodowej.

Z drugiej strony nie wstydźmy się o tym rozmawiać i nie traktujmy naszych operacji plastycznych jako tematu tabu. Przecież, aby poprawić swój wygląd chodzimy do fryzjera, kosmetyczki,  kupujemy modne buty, ubrania czy używamy różnych kosmetyków. Dlaczego więc mamy wstydzić się innych sposobów poprawiania swojego wyglądu? Nie raz słyszmy złośliwości typu „powiększyła sobie cycki” . Czy jednak jest w tym coś złego, że chcemy lepiej wyglądać?

Taka postawa jest niestety charakterystyczna dla naszego społeczeństwa. W Stanach Zjednoczonych sytuacja jest odmienna. Tam wiele osób, nawet publicznie chętnie wypowiada się na temat swoich operacji plastycznych. Ciekawe jest także że w okresie ostatniego kryzysu gospodarczego w USA nie spadła ilość operacji plastycznych. Po analizie okazało się bowiem że w społeczeństwie amerykańskim dobry wygląd jest jednym z elementów wpływających na karierę, więc nawet w kryzysie warto w niego inwestować, nawet kosztem innych wyrzeczeń.

Zastanówmy się sami, porozmawiajmy z najlepszymi przyjaciółmi, prosząc ich o obiektywizm. Podyskutujmy na specjalistycznych forach internetowych, szczególnie z osobami, które przeszły takie zabiegi i dopiero wtedy, jak biedzimy mieć przekonanie że operacja plastyczna jest dla nas niezbędna, przejdźmy do kolejnych etapów.

2. W drugim etapie, wiedząc dokładnie jaki element naszej urody chcemy poprawić należy rozpocząć poszukiwanie wiedzy na ten temat, a dopiero dalej odpowiednich specjalistów.  Poszukiwania najlepiej rozpocząć w internecie, jak i wśród naszych znajomych, o których wiemy, ze już podobne zabiegi przeszli. Szukając w internecie, warto w pierwszej kolejności wpisać nazwę zabiegu – przykładowo „przeszczep włosów” i zapoznać się z zaprezentowanymi tam stronami poświęconymi temu zagadnieniu.  Przed dokładnym wyborem lekarza musimy bowiem zdobyć więcej wiedzy na temat danych zabiegów, przygotowania do nich, przebiegu, zagrożeń , ewentualnych powikłań i ryzyka jakie niesie dana operacja plastyczna. Zdobyta wiedza ułatwi nam dokonanie wyboru chirurga plastycznego oraz dalszą z nim rozmowę podczas wstępnej konsultacji.

3. W tym etapie, posiadając niezbędną wiedzę powinniśmy przystąpić do analizy opinii o lekarzach i klinikach. Chirurgia plastyczna, a w szczególności chirurgia estetyczna , jest tak rozległą dziedziną medyczną, że w  zasadzie nie spotyka się lekarzy, którzy wykonywaliby wszystkie typy zabiegów. Każdy lekarz w czymś się specjalizuje. Z tego powodu chirurg plastyczny wykonujący rewelacyjnie operacje plastyczne powiększania piersi nie koniecznie musi być  doświadczony na przykład  w zabiegach przeszczepu włosów metodą FUE.

Na tym etapie należy zaważyć poszukiwania do grona lekarzy specjalizujących się w zabiegach, które nas interesują.

Poszukując chirurga plastycznego można  posłużyć się specjalistycznymi serwisami (http://www.znanylekarz.pl/ ) czy wpisując w www.Google.pl nazwisko lekarza i słowo „opinie” ( np dr. XXXXX opinie ) ,a także wykorzystać fora internetowe wpisując w Google.pl „nazwa zabiegu +forum” (np. powieszanie piersi + forum ).  W tym przypadku trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na dogłębną i merytoryczną ocenę, dokonaną przez osobę, która sama przeszła daną operację plastyczną. Istnieje bowiem często wiele bezsensownych,  szkalujących opinii wpisanych przez konkurentów, zwolnionych pracowników lub po prostu przez sfrustrowanych pacjentów, których oczekiwania były niewyobrażalnie większe od ich możliwości.

Mogą tez oczywiście pojawiać się opinie nadmiernie pozytywne. Istnieje wówczas podejrzenie, ze stoją z nimi współpracownicy, lub firmy promujące danego lekarza lub klinikę. Warto włączyć się w dyskusję, zadając pytanie  o szczegóły. Po takich odpowiedziach najłatwiej można poznać czy dana opinia była prawdziwa.

Przy selekcji lekarza, obok opinii pacjentów, należy zwrócić uwagę na następujące elementy:

4. Wykształcenie lekarza i jego specjalizacja medyczna w zakresie operacji plastycznych. W zasadzie każdy lekarz prezentuje to na swojej stronie internetowej.

5. Aktywność naukowa – uczestnictwo w międzynarodowych sympozjach i konferencjach, warsztatach praktycznych itp, często świadczy o tym czy dany lekarz się ciągle doszkala i korzysta z najnowszych osiągnięć medycyny

6. Wyposażenie i personel. Warto dokładnie przestudiować stronę internetową. Należy dowiedzieć się czy jest to jedynie mały gabinet z minimalnym wyposażeniem, czy może lekarz nie ma własnego w pełni wyposażonego gabinetu i do poważniejszych operacji plastycznych wynajmuje pomieszczenia w innych placówkach medycznych.

Ważna jest ilość pracujących lekarzy i ich specjalności, szczególnie związane z naszym zabiegiem  ( np. anestezjolodzy, dermatolodzy, endokrynolodzy itp.), ilość personelu pomocniczego, warunki zakwaterowania pacjentów po zabiegu.

7.  Lokalizacja kliniki – im zabieg bardziej skomplikowany i wymagający, tym mniej istotny staje się element odległości. Warto wtedy nawet pojechać na drugi koniec kraju, aby trafić w najlepsze ręce. Oczywiści przy prostszych, standardowych  zabiegach, szczególnie kosmetycznych np botoks kryterium lokalizacji jest ważniejsze.

8. Cena operacji plastycznej. Często zdarza się że ostateczną cenę poznać możemy dopiero po wizycie i konsultacji z lekarzem.  W bardzo wielu przypadkach na stronach internetowych kliniki nie publiką oficjalnych cenników traktując każdy przypadek indywidualnie. Aby mieć jednak , chociaż przybliżony obraz cen warto wykonać telefon do danej kliniki.

Analizując cenę należy zawsze dokładnie zapytać się o wszystkie składniki wpływające na łączny koszt zabiegu. Może okazać się bowiem że zostaniemy nieprzyjemnie zaskoczeni dowiadując się iż zaprezentowana cena obejmuje sam zabieg, a do tego należy doliczyć inne koszty np. zakwaterowania, wyżywienia, przydzielonych ubrań szpitalnych, parkingu czy dodatkowych leków itp.

W niektórych większych klinikach istnieje możliwość przyjazdu i zakwaterowania osoby towarzyszącej, warto wiec sprawdzić także te warunki.

9. Zdjęcia pacjentów  przed i po zabiegu. Zdjęcia przed i po  są robione do dokumentacji medycznej.  Za zgodą pacjenta, lub gdy nie pokazują szczegółów umożliwiających jego identyfikację wykorzystywane są przez lekarza do prezentacji wyników przeprowadzonych operacji plastycznych. Warto przeglądnąć taką kolekcję zdjęć, aby zobaczyć efekty uzyskane u innych pacjentów. Dodatkowym ciekawym elementem jest możliwość skorzystania z komputerowej projekcji wyglądu (computer imaging), gdzie za pomocą odpowiedniego oprogramowania możemy  zobaczyć wizualizację naszego wyglądu po zabiegu. Dodatkowo w przypadku np. implantów piersi istniejemożliwość ich komputerowego doboru oraz analizy własnego przyszłego wyglądu poprzez przymiarkę specjalnych wkładek i stanika odpowiadających wielkością dobranym nam przez komputer implantom.

10. Dostępność. W tym przypadku, co może zabrzmieć dziwnie, ale wyznaczenie bardzo krótkiego terminu zabiegu może świadczyć, że z jakiś nieznanych nam jeszcze przyczyn lekarz ten nie ma zbyt wielu klientów. Może to być oczywiście zbieg okoliczności i wyznacza się nam termin, który się akurat zwolnił, ale warto w ramach wstępnego wyboru, podczas rozmowy telefonicznej zapytać się jakie są średnie terminy oczekiwania. W dobrych renomowany klinikach mogą one wynosić nawet 2-3 miesiące.

11. Ogólne wrażenie z pierwszego pobytu i rozmowy z lekarzem.

Wiemy jak często pierwsze wrażenie jest najistotniejsze.

Podczas pierwszej konsultacji musimy być przygotowani i „odrobić zadanie domowe” dowiadując się jak najwięcej o danym rodzaju zabiegu. Ułatwi to wtedy merytoryczną rozmowę z lekarzem, który z pewnością od razu zauważy że ma do czynienie z osobą znającą temat. Przygotujmy, nawet na kratce listę wszystkich pytań, nawet bardzo trudnych i kontrowersyjnych, które chcemy zadać. Obserwujmy jak zachowuje się lekarz odpowiadając na nie. W szczególności chodzi tu o sprawy ryzyka, ewentualnych poprawek, zagrożeń, a także negatywnych opinii, z którym się spotkaliśmy np. w internecie. Zobaczmy czy te tematy bardzo denerwują lekarza i spróbujmy wywnioskować dlaczego.

Konsultacja nie jest zobowiązująca do zabiegu i często jest płatna . Jak nie jesteśmy przekonani w100% to nie musimy się od razu decydować. Możemy także zarezerwować od razu konkretny termin. Musimy wtedy jednak w odpowiednim terminie przed zabiegiem ( np. 1 miesiąc ) wpłacić zaliczkę. Przed tą wpłatą możemy sie zawsze wycofać, a mamy  dodatkowy  czas na dalsze poszukiwania lub podjęcie ostatecznej  decyzji.

Podczas konsultacji możemy także pozadawać szereg pytań osobą zajmującym się obsługą pacjentów, o inne interesujące nas rzeczy ( np. co należy ze sobą zabrać na zabieg, gdzie można zostawić samochód na czas pobytu w klinice. Warto też poprosić o pokazanie pokoi,  sprawdzić ich wyposażenie i zapytać sie ile osób w nich przebywa.

Można spróbować podczas takiej wizyty poprosić o wzór umowy, aby spokojnie móc sprawdzić czy nie zawiera ona jakiś negatywnych zapisów oraz o informację polisie ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilnej lekarza.

Oczekiwanie na konsultacje może być także doskonałą okazją na rozmowę z innym pacjentami, szczególnie tymi, którzy są już po zabiegu.

12. Finansowanie operacji plastycznej.

Operacje plastyczne nie są tanie. W wielu wypadkach coraz częściej decydujemy się na sfinansowanie ich poprzez kredyt. Podczas wizyty, lub rozmowy telefonicznej warto sprawdzić także czy dany chirurg plastyczny (klinika) oferuje finansowanie – np w ratach lub za pośrednictwem współpracującej instytucji finansowej.

Operacje plastyczne, stają się  coraz powszechniejsze w Polsce.  Mogą jednak być zarówno źródłem dalszego niezadowolenia, jak i radości pacjenta i rodziny.

Przed ostatecznym wyborem warto więc się dokładnie przygotować.